REALIZACJE

Tunel na Drogowej Trasie Średnicowej

Tunel na Drogowej Trasie Średnicowej

INWESTOR

DTŚ S.A.

CZAS REALZIACJI

od 2015

LOKALIZACJA

Drogowa Trasa Średnicowa

OPIS PROJEKTU

Drogowa Trasa Średnicowa (zwana popularnie DTŚ-ką) przebiegająca przez: Katowice, Chorzów, Świętochłowice, Rudę Śląska, Zabrze i Gliwice jest drogą dwujezdniową o co najmniej dwóch pasach ruchu w każdą stronę, która łączy główne aglomeracje Górnego Śląska. Finalnym etapem budowy DTŚ była budowa tunelu zlokalizowanego pod ulicą Dworcową oraz Zwycięstwa w Gliwicach.

Tunel wyposażony został w szereg rozwiązań, mających na celu zapewnić maksymalny poziom bezpieczeństwa, jak np. urządzenia wentylacyjne i oddymiające, oświetlenie, monitoring z kamerami wideo, systemy łączności radiowej. Stanowiło to dość skomplikowane zadanie ze względu na wielkość tunelu – jego długość wynosi 493 m, a szerokość waha się od ponad 10 do 20 m.

Do naszych zadań należało zaprojektowanie organizacji ruchu w tunelu i jego okolicy, a także przeprowadzenie symulacji ruchu związanego z tzw. scenariuszami realizowanym w tunelu. Następnym etap realizacji zadania stanowiła dostawa i uruchomienie urządzeń, które umożliwiają sprostanie wymogom określonym w zaprojektowanej organizacji ruchu.

Jednym z takich przypadków jest zamknięcie nawy tunelu, kiedy to wdrożony system sterowania ruchem czuwa nad wyjazdem wszystkich pojazdów z zamkniętej nitki. Ponadto dzięki integracji systemu sterowania ruchem w tunelu ze skrzyżowaniami poza nim, pojazdy jadące Drogową Trasą Średnicową mogą być kierowane na odpowiednio wcześniejsze zjazdy, a tym samym na trasach objazdu nie tworzą się korki.

Zakres wykonanych prac

 • dostawa sterowników sygnalizacji

 • wdrożenie systemu pomiaru prędkości

 • integracja z ITS Gliwice

 • zaprojektowanie i wdrożenie scenariuszy dla sytuacji awaryjnych

 • udział w utrzymaniu tunelu od zakończenia budowy

Inne realizacje

 • Systemy identyfikacji pojazdów

  Dla naszego klienta stworzyliśmy system identyfikujący pojazdy, który wykorzystuje dedykowane kamery, dające możliwość odczytywania tablic rejestracyjnych.

  Sprawdź szczegóły
 • System ITS w Radzionkowie

  Wdrożenie systemu ITS w Radzionkowie było kolejnym zadaniem z obszaru Smart City, a celem wykonanej modernizacji było zwiększenie bezpieczeństwa na głównych skrzyżowaniach w gminie, gdzie wielokrotnie dochodziło do kolizji.

  Sprawdź szczegóły
 • Rozwiązania ITS dla Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii

  Od 2016 roku współpracujemy z Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią w obszarze analizy danych związanych z komunikacją miejską i systemem priorytetu nadawanego pojazdom uprzywilejowanym.

  Sprawdź szczegóły
Poznaj nasze realizacje