REALIZACJE

Rozwiązania ITS dla Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii

Rozwiązania ITS dla Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii

INWESTOR

KZKGOP/GZM

CZAS REALIZACJI

2016 – 2019

LOKALIZACJA

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia

OPIS PROJEKTU

Od 2016 roku współpracujemy z Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią (do 2018 roku Komunikacyjny Związek Komunalny Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego) w obszarze analizy danych związanych z komunikacją miejską i systemem priorytetu nadawanego pojazdom uprzywilejowanym.

Wypracowanie założeń systemu odpowiadających potrzebom wszystkich grup interesariuszy to wieloetapowe przedsięwzięcie, które rozpoczęto od dialogu technicznego. Odpowiadaliśmy za analizę danych o systemie Śląskiej Karty Usług Publicznych (ŚKUP) i Systemie Dynamicznej Informacji Pasażerskiej (SDIP) zarządzanych przez GZM. Na tej podstawie stwierdzono, że informacje gromadzone w ŚKUP i SDIP mogą stanowić podstawę budowy systemu, który będzie zaopatrywał Inteligentne Systemy Transportowe (ITS) w dane. Umożliwiają one priorytetową obsługę pojazdów komunikacji pasażerskiej. Dzięki czemu powstał dedykowany system realizujący to zadanie dla ponad 1200 pojazdów na obszarze, na którym organizacją transportu publicznego zajmuję się GZM.

Obecnie w ramach kontraktu na utrzymanie i rozwój systemu wdrażamy algorytmy zgodne z nowymi technologiami, które zapewniają jeszcze skuteczniejsze skracanie czasu podróży komunikacja miejską.

Zakres wykonanych prac

 • analiza danych ukierunkowana na ich wykorzystanie do priorytetowej obsługi pojazdów komunikacji pasażerskiej
 • uruchomienie komunikacji z systemami ITS Chorzów i ITS Gliwice

 • opracowanie otwartego interfejsu udostępniającego dane niezbędne do nadawania priorytetu do systemów ITS lub sterowników sygnalizacji

 • opracowanie algorytmów zwiększających dokładność nadawania priorytetu

 • utrzymanie interfejsu i jego stały rozwój

Inne realizacje

 • Systemy identyfikacji pojazdów

  Dla naszego klienta stworzyliśmy system identyfikujący pojazdy, który wykorzystuje dedykowane kamery, dające możliwość odczytywania tablic rejestracyjnych.

  Sprawdź szczegóły
 • System ITS w Radzionkowie

  Wdrożenie systemu ITS w Radzionkowie było kolejnym zadaniem z obszaru Smart City, a celem wykonanej modernizacji było zwiększenie bezpieczeństwa na głównych skrzyżowaniach w gminie, gdzie wielokrotnie dochodziło do kolizji.

  Sprawdź szczegóły
 • Rozwiązania ITS dla Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii

  Od 2016 roku współpracujemy z Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią w obszarze analizy danych związanych z komunikacją miejską i systemem priorytetu nadawanego pojazdom uprzywilejowanym.

  Sprawdź szczegóły
Poznaj nasze realizacje